Najlepszy przyrząd asekuracyjny do prac na wysokości? Linia życia

Najlepszy przyrząd asekuracyjny do prac na wysokości? Linia życia

Jedną ze skuteczniejszych metod asekuracji wykorzystywanych przez osoby narażone na upadek z wysokości, jest tzw. „System Linii Życia”. Uniwersalny system, który jednocześnie zapewnia bezpieczeństwo i umożliwia swobodne poruszanie się przy pracach na wysokości. Rozwiązanie to jest wykorzystywane przede wszystkim podczas prac montażowych i remontowych. Prawidłowe użytkowanie urządzenia asekuracyjnego typu „Linia życia” chroni przed upadkiem, zapobiega potknięciom oraz w znacznym stopniu zwiększa bezpieczeństwo pracy. Dowiedz się więcej o tym systemie i świadomie wybierz najlepsze zabezpieczenie dla swoich pracowników.

„Linia Życia” jako element złożonego systemu asekuracji

Prace budowlane prowadzone na wysokości nie mogą wiązać się z ryzykowaniem życia przez pracowników. Zapewnienie kompleksowej ochrony przed upadkiem z wysokości leży po stronie pracodawcy. To on jest zobligowany do zaopatrzenia zatrudnionych osób w sprzęt, chroniący przed upadkiem. Mogą to być barierki, siatki lub specjalny system, zapobiegający wypadnięciu przez krawędź budynku. Co ważne, przez pracę na wysokości należy rozumieć każde działanie, wykonywane powyżej 1 metra nad poziomem ziemi. Wymagane środki ochrony zbiorowej i osobistej należy więc zapewnić zarówno pracownikom przebywającym na wysokości, jak i na niewielkim podwyższeniu czy rusztowaniu. W przypadku prac montażowych, optymalnym rozwiązaniem będzie system asekuracji typu „Linia Życia”. Aby bliżej się z nim zapoznać, należy rozróżnić dwa podstawowe pojęcia:

  • Linia Życia„– jest to giętka, poliestrowa lina kotwicząca o długości do 20 metrów. Mocuje się ją między dwoma punktami kotwiczącymi o wytrzymałości co najmniej 15 kN każdy. Linia Życia jest przeznaczona do użytku między 3 a 20 m. Trzeba pamiętać, że zależnie od rozpiętości, zmieniają się wartości siły, napięcia i odchylenia. Jedna „linia życia” może być używana maksymalnie przez 2 osoby.

  • „System Linii Życia” – są to wszystkie elementy, tworzące mobilny system zabezpieczający. W jego skład wchodzą: linia życia, słup o wysokości 2 metrów oraz gniazdo: balastowe o masie 2000 kg, kotwione, boczne lub tracone. System Asekuracyjny STRUMIN obejmuje słupy, które są kompatybilne ze wszystkimi z wymienionych typów gniazd. Na słupie nośnym należy usytuować punkt kotwiczący, który zapewni swobodne przemieszczanie się po szerokim obszarze roboczym.

Niebezpieczne zjawisko wahadła: czy System Linii Życia mu zapobiegnie?

Podczas spadania może wystąpić efekt wahadła, który zwiększa ryzyko uderzenia w elementy zlokalizowane po bokach. Zjawisko to jest bardzo niebezpieczne i stanowi bezpośrednie zagrożenie życia. Wynika to z nieprzewidywalnej drogi swobodnego upadku: pracownik przypięty do liny, która miała kontakt z krawędzią stropu, przemieszcza się nie tylko w pionie, ale również w poziomie. Podczas upadku z efektem wahadła, wzrasta także ryzyko uszkodzenia sprzętu asekuracyjnego. Dlatego tak ważne jest stosowanie rozwiązania z punktami kotwiczącymi antywahadłowymi. „System Linii Życia” ma ograniczony zasięg w zakresie pracy urządzenia samohamownego. Dzięki temu skutecznie minimalizuje niebezpieczeństwo, związane z wystąpieniem efektu wahadła. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zobacz katalog naszych produktów lub skontaktuj się z doradcami STRUMIN. Pozostajemy do Twojej dyspozycji!