Siatka asekuracyjna LiteMESH. Podwójna ochrona na budowie

Siatka asekuracyjna LiteMESH. Podwójna ochrona na budowie

Stanowisko pracy wykonywanej na wysokości musi być bezpiecznie zorganizowane. Należy wdrożyć rozwiązania, które ochronią pracowników przed upadkiem, lecz na tym nie koniec. Konieczne jest również zastosowanie środków, które zabezpieczą zewnętrzne krawędzie budynku. Powód? Spadające materiały budowlane oraz narzędzia mogą stanowić poważne zagrożenie dla osób, przebywających na niższych kondygnacjach. Jak pokazują statystyki opublikowane przez GUS, aż 13% wypadków na budowie jest powodowanych przez przedmioty spadające z góry. To o 2% więcej, niż upadki z wysokości! Samo zachowanie ostrożności i przestrzeganie zasad BHP nie wystarczy. Chcąc zminimalizować ryzyko wypadków w branży budowlanej, należy wdrażać najlepsze z dostępnych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej. W tym wpisie skupimy się na siatkach asekuracyjnych.

Czy zabezpieczenie prac budowlanych przy pomocy siatki to dobry pomysł?

Plac budowy to specyficzne miejsce pracy, wymagające wdrożenia planu bezpieczeństwa. Od tego, jakie środki ochrony przed zagrożeniami zostaną zastosowane, będzie zależeć zdrowie i życie pracowników. Zgodnie z obowiązującym w Polsce Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, podczas wykonywania robót budowlanych:

§ 6 Do zabezpieczeń stanowisk pracy na wysokości, przed upadkiem z wysokości, należy stosować środki ochrony zbiorowej, w szczególności balustrady […], siatki ochronne i siatki bezpieczeństwa.

§ 7Osoba wykonująca roboty w pobliżu krawędzi dachu płaskiego lub dachu o nachyleniu do 20%, jest obowiązana posiadać odpowiednie zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości, o których mowa w § 6.

Ogrodzenie obszaru roboczego balustradą z deski krawężnikowej oraz barierką to popularne rozwiązania, jednak nie zawsze jest ono możliwe i wystarczające. Aby zapobiec urazom głowy i poważniejszym obrażeniom powodowanym przez spadające przedmioty, warto zamontować siatkę asekuracyjną. Przykładem siatki zasługującej na uwagę, jest System LiteMESH. Ten uniwersalny i bezproblemowy w montażu produkt skutecznie przechwytuje większe przedmioty oraz drobne elementy, w tym również materiały półpłynne. Został zaprojektowany w taki sposób, aby dało się go łączyć w różnorakie konfiguracje. To sprawia, że siatka asekuracyjna LiteMESH jest uniwersalna i da się ją dopasować do każdych warunków budowlanych. Rozwiązanie pozostaje tanie, a przy tym wysoce efektywne. Przy pomocy siatki można zabezpieczyć ciągi komunikacyjne, dobierając rodzaj mocowania (czołowe, górne) adekwatnie do potrzeb.

Ochrona przed spadającymi przedmiotami: siatka asekuracyjna LiteMESH

Głównym zadaniem siatek budowlanych jest wyłapywanie spadających przedmiotów, mogących stanowić duże zagrożenie. Obok ryzyka związanego z uszkodzeniem ciała i zniszczeniem obiektów znajdujących się wokół terenu budowy, trzeba wspomnieć o kwestiach porządkowych. Materiały budowlane nie powinny rozprzestrzeniać się w sposób niekontrolowany. Z tym zadaniem dobrze poradzi sobie siatka asekuracyjna LiteMESH. Zastosowano w niej podwójny materiał ochronny: warstwę z szerokimi i drobnymi oczkami. Każdy moduł składa się z jednej konsoli i jednej siatki, dostępnej w różnych wymiarach. System jest wyposażony w przegub oraz obrotowe ramię, pozwalające na regulację nachylenia siatki. Cała konstrukcja pozostaje lekka, łatwo się składa, a jej transport nie stanowi większego problemu. Ten rodzaj ochrony przed spadającymi przedmiotami z poziomu roboczego jest kompatybilny z innymi systemami zabezpieczeń krawędziowych. Jeśli chcesz sprawdzić pełną specyfikację Siatek LiteMESH, zapoznaj się z katalogiem, który udostępniliśmy na podstronie produktu.